Tradisjonelle LGBTQ flagg, Palestinaflagg og en rosa «gullkalv» var blant ingridiensene under årets pride-parade i Oslo. Rekordmange mennesker møtte opp for å dyrke Pride og regimeleder Jonas Gahr Støre gikk i front for folkemassen og omtaler feiringen som en markering av frihet. I tillegg til «Hamas-Støre» deltok også Erna Solberg fra Høyre i hyllelsen av synden og Norges nye nasjonalreligion. NRK bidro selvfølgelig i dyrkelsen ved å sende «live» fra den tradisjonelle «Sodoma-paraden» i Oslo. For noen år siden var det snakk om en «Pride-dag» og så ble det «skeive dager» og nå er vi endt opp med en hel måned i dyrkelsen av Pride og synd. Det vi er vitne til i det avkristnede Norge er åpent opprør mot Gud og hans ord og bud.

En rosa «gullkalv» ble dradd gjennom Oslos gater under hyllelsten av det vi kan kalle vår «nye folkereligion»
«Mellom 90.000 og 100.000 personer deltok i årets Pride-parade i Oslo, ifølge politiet. Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) gikk i front og omtalte Pride som en markering av frihet. Årets parade, som gikk fra Grønlandsleiret til Pride Park ved Kontraskjæret, startet klokken 12.15, med 159 påmeldte seksjoner – det høyeste antallet noensinne. Politiet opplyser at de anslår mellom 90.000 og 100.000 deltakere, noe som er flere enn i fjor, da det ble meldt om 70.000. I 2023, året etter det islamistiske terrorangrepet, var tallet rundt 90.000, ifølge TV 2.»Dette er det Inyheter.no som skriver. Pride flagget ble som kjent hengt opp utenfor Oslo domkirke, et tidligere kristent tilbedelsessted og det var selveste biskopen som åpnet seansen som skjer i strid med alt den kristne kirke har stått for og forkynt siden Jesu død og oppstandelse.
Et alvorsord om livet og døden
Ingen av disse som i dag jublende går i Pride med regnbueflagg, palestina-flagg eller av de som står og ser på paraden har den minste anelse når Gud vil ta dem ut «brått og uventet». I dag går de jublende og hyller stolthet og åpent opprør mot Guds vei og bud, og i natt eller i morgen kan de brått bli tatt ut av dette livet for å ende i død og fortapelse. Det skjedde nylig for en person jeg kjente og vokste opp med. Han startet løpet så bra, på det kristne skolelaget og i kirkens ungdomsarbeid. Men noe skjedde. Plutselig tok han og en annen bekjent av meg helt av. Gjorde en masse de aldri burde ha gjort, og brått var de ikke lenger å se i menighet eller kristenliv. De skulle deretter få «normale liv» med samboer og barn. Og liv i Gud og brødrene i kirken ble byttet ut med
«drinking-buddy» på byens mange puber. Men forrige torsdag var det slutt: «Brått og uventet» kom den siste timen, det siste minutt og det siste sekund. Minnestunden skal arrangeres på Viktoria Pub i Kristiansand, hvor hans «drinking-buddy`s» kan skåle over hans endelikt i dette livet. Blant kristne synges det ofte: «O’ Hur Salig Att Få Vandra» når man tenker på det evige liv som ligger foran. Likevel er det også slik » at När du går över floden, vil du gå ensom og ingen venner hjelper deg. Da er det bare et spørsmål som er avgjørende: «Hadde du Jesus i livet? Var dine synder skjult i Hans blod?» -og det hjelper deg intet om dine venner sitter skålende tilbake på puben og minnes de tider som engang var. For snart er det også deres tur…. Hva passer ikke bedre å illustrere denne artikkelen enn med Pelle Karlsons gamle » När Du Går Över Floden» sunget av Magnus Pedersens Retro band:
Mye homsing i Oslo nå, det formelig svever tarmgass og sperm over byen. Jeg gikk nedover fra Ullevål Hageby til sentrum og ja på veien ned så jeg mange par som kneppet i portrom og bak kontainere..selv barna kunne se.dette er virkelig Sodom & Gomorrah…alle gode APere er tilstede: Jonas, Lubna, Raymond, Kamzy,Lubna, Kjerkhol, Peggy,Lubna….og Erna og selvfølgelig Kirka
Det vert akkurat slik SKRIFTA har sagt det.
«Som det var i NOAHS dagar skal det vera når Menneskesonen kjem».
Sodoma og Gomorra har me alle lese om. Mange videoar om plassen ligg på Youtube.
I 1972 var det ulovleg i Norge med homofilt samliv. Mange praktiserte det, men oftast i skjul.
50 år etterpå er det godteke av kyrkja og stadig fleire kristne snur om og forsvarar styggedomen.
Gamle skrifter fortel at ekteskap mellom to mannfolk vart legalisert før syndefloda. Det var kanskje den viktigaste grunnen til at Gud utrydda kloden med vatn.
Ofte ser eg regnbogen i fjorden. Når regn og sol møtest vert tankane mine vendt mot det som står i 1 Mosebok 9:
«Dette teiknet set eg
for pakta mellom meg og dykk
og kvar levande skapning som er hos dykk
i komande slekter til alle tider:
13 Eg set bogen min i skyene,
han skal vera eit teikn på pakta
mellom meg og jorda.
14 Når eg samlar skyer over jorda
og bogen syner seg i skyene,
15 då vil eg koma i hug pakta
mellom meg og dykk
og kvar levande skapning,
alt kjøt og blod.»
Aldri meir skal vatnet bli til ein storflaum
som øydelegg alt kjøt og blod»
Bibelen fortel at Noah var 600 år då flommen kom. Det viser og til den store dommen som kjem etter 120 jubileum eller 6000 år – om få år.
Støre koste seg i Oslo i dag. Bart Eide meiner Ungarn bryt lova ved å prøva hinda desse homoparadene.
Ytringsfriheten er i fare for alle som synest det heile er vemmeleg.
Ein skal vera veldig forsiktig med korleis ein ytrar seg. Om du ikkje aksepterer styggedomen kan både jobb og venskap vera i fare.
Noah hadde med seg Metusalem og forkynte at dommen ville koma.
I Jasers bok står det meir detaljert om kva som skjedde.
«And the sons of men assembled together, about seven hundred thousand men and women, and they came unto Noah to the ark.
And they called to Noah, saying, Open for us that we may come to thee in the ark–and wherefore shall we die?
And Noah, with a loud voice, answered them from the ark, saying, Have you not all rebelled against the Lord, and said that he does not exist? and therefore the Lord brought upon you this evil, to destroy and cut you off from the face of the earth.
Is not this the thing that I spoke to you of one hundred and twenty years back, and you would not hearken to the voice of the Lord, and now do you desire to live upon earth?
And they said to Noah, We are ready to return to the Lord; only open for us that we may live and not die.
And Noah answered them, saying, Behold now that you see the trouble of your souls, you wish to return to the Lord; why did you not return during these hundred and twenty years, which the Lord granted you as the determined period?
https://ccel.org/a/anonymous/jasher/6.htm
Menneska fekk 120 år på Noa si tid og. Dei kunne sjå at ARKEN vart bygd.
Jasers bok fortel at dei gjorde narr av denne orginalen NOA.
Det heile er trist.
Over hundre tusen viste synlig støtte til toleranse og kjærlighet i »lille» Oslo. Det er håp for menneskene når all godtfolks sunne fornuft og nestekjærlighet overvinner dumskap, urettferdighet og dødelige maktovergrep.
😘😘😘
De dommedagskåte koko-kristne bør skjerpe seg. Mens Arbeidepartiet heier på nestekjærligheten, heier Selle i mikropartiet Konservativt på Netanyahu som snikmyrder utsultede medmennesker i matkø, og på Trump som hittil har drept 350 000 barn ved å ta fra dem allerede godkjent og finansiert nødhjelp.
Nitrist.
Aril.
KO-KO.
Det vil visa seg kven som er ko-ko.
Syndefloda og Noahs ark er ein realitet. Arka landa på Ararat-fjellet. Slektshistorien er både logisk og grei å forstå. Kor reiste Noahs søner?
https://bibel.no/nettbibelen/les/nb-2024/GEN/GEN.10
» Dette er slektshistorien til Noahs sønner, Sem, Ham og Jafet. De fikk sønner etter storflommen. 2 Jafets sønner var Gomer, Magog, Madai, Javan, Tubal, Mesjek og Tiras. 3 Gomers sønner var Asjkenas, Rifat og Togarma. 4 Javans…..OSV
Om denne Donald vert verdsherskar får me svar på om kort tid.
Han tek til orde for å bomba Iran sine atomanlegg enno ein gong.
NEW TRUMP SONG 2025 | DICTATOR DONALD
https://www.youtube.com/watch?v=gw1DfnJg9Wc&list=RDgw1DfnJg9Wc&start_radio=1
Israel har vore knallharde etter 7.oktober- massakren. Hamas må fjernast. Det går ikkje an å ha slike folk rundt seg. Iran har uttrykt seg veldig tydeleg. Israel skal fjernast. Israel har etter holocaust forstått at dei må forsvara seg sjølve. Dei kan ikkje stola på at andre gjer det.
harLikevel dei diverre sett si lit til Donald verdsherskar lille horn Trump, og det vert ein skrekkhistorie for dei, slik Skrifta fortel.
Kjære Herr Langesæther!
Me blandar alle fakta og fiksjon og fell offer for ulike former for overtru. Sjølvsagt. Men dei som i vår tid trur skrønene om Noah er historiske hendingar, har meldt seg ut av røynda.
Likevel: Alle fortener fredsæle kyss!
😘😘😘
Aril, «skrøner om Noah og overtro»?
Både slektstavle fra Adam til Jesus og det som skjedde på Noahs tid med flommen er selvfølgelig sant. Samt resten av Bibelen. Alt går rette vei ifølge Skriften. Sannhet blir til løgn. Løgn til sannhet. Om man synes det er ille nå -så er det bare starten.
Slik er det bare Aril. Om du tror det eller ei.
Nå for tiden leser jeg i starten av Johannes åpenbaring igjen. Viktig å få med seg alt om menighetene…
«Frykt ikke! Jeg er den første og den siste 18 og den levende. Jeg var død, men se, jeg lever i all evighet, og jeg har nøklene til døden og dødsriket. 19 Skriv derfor ned det du har sett, det som er nå, og det som skal komme heretter. 20 Dette er hemmeligheten med de sju stjernene som du så i min høyre hånd, og de sju lysestakene av gull: De sju stjernene er englene for de sju menighetene, og de sju lysestakene er de sju menighetene»
Tankevekkende og alvorlig.
«Når du går over floden, går det ensom»!
Trist at det er så lite respekt for liv og død at det spottes over noe man ikke forstår rekkevidden av.
«går du ensom»!
Sant det du skriver Betina. Jeg fikk i min ungdom en LP med denne sangen og orginal-sangeren som var Pelle Karlson.
Den gjorde dypt inntrykk den gang og jeg forstod hvor viktig det er å ha sin sak i orden med Jesus.
En gang er dette livet slutt og det er trist å se at noen jeg vokste opp med i skolelag og kirken, tok fatale valg som førte dem bort fra Gud.
Som den jeg nevnte i artikkelen. Jeg tror jeg hang sammen med denne fire kvelder i uka og det er trist å se at det ble avskjed fra en pub.
Også trist å se hvordan noen blåser av det hele
Her er originalen fra You Tube https://www.youtube.com/watch?v=wNth_b09CAg&list=RDwNth_b09CAg&start_radio=1
Takk for linken, synes den versjonen var bedre.
Selve sangen er ikke ukjent og den ble vel sunget en del jeg på møter før i tiden, men har ikke hørt om han her.
Sangen er tankevekkende for noen og støtende for andre da de fleste ikke vil forholde seg til at det er noe etterpå.
«»skrønene om Noah …
———————————-
Berosus levde 400 f kr og han stadfestar bibelens kronologi .
https://www.christianforums.com/data/attachment-files/2016/07/233079_043e4618631613eee642a1cac57ef032.pdf
«When the waters of the flood subsided, the Ark rested on a high hill called
Gordicus in Armenia. Noah and his family, eight people altogether, came out of the
ship, 833 years before the foundation of Troy and 2317 years before the birth of Christ»
Enkelt summert er det 1656 år fram yil syndefloda og deretter 2317 år fram til Jesus fødsel . Det vert 3972/73 år. Då er det igjen 2028 år til dei 6000 åra er fullendt.
————————–
Desse 6000 år vart eg fyrst oppmerksom på rundt år 1990.
Biskop Ussher hadde funne ut at det var 4004 år frå Adam til Jesus. Difor forventa mange at 1996 ville vera år 6000.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ussher_chronology
Isaac Newton brukte og tid på å studera dette.
Etter hans ord sluttar dei om nokre tiår.
————————————————-
Christ.
Interessant og overraskende at oppegående voksne i Norge i dag virkelig tror på sagn og myter som beviselig aldri har skjedd eller som er fysisk umulige.
Når den hellige overbevisningen er såpass ekstrem, vil den underdanige godtroende kunne godta at to pluss to er fem, om «guddommen» eller den hellige skrift påstår det.
Verre er når «sanne» troende begår overgrep mot folk og dyr og land i religionens navn. Vel, det er heldigvis de aller færreste som går så langt. Men dessverre også stygge eksempler på ugjerninger direkte knyttet til overtro.
😘😘😘
Jo, tenk at overtroiske i en moderne, skolert verden i fullt alvor tror menneskedyret har levd side om side med dinosaurer, at dyr kan snakke, mennesker forvandles til salt, og at isbjørner og ildfluer, pingviner og pantere og hundretusenvis av andre små og store arter fikk plass i en båt av tre, vedlikeholdt og foret av åtte mennesker, vesener som så spredte seg til Samoa og Svalbard, Lista og Los Angeles. Bare at denne incestiøse kjernefamilien har formert seg til åtte milliarder på fire-fem tusen år krever voldsom aktivitet uten bremser. Og lange arbeidsdager med håndtering av avføring og mating. Blant annet.
Nei, universet og livet på jorda er mer enn utrolig fantastisk nok selv uten en overnaturlig magiker og virkelighetsfjerne fortellergrep. Også moderne fantsy-forfattere kan konstruere navngitte slektslinjer.
Barnetro er søtt. Men ikke når den fører til unødvendig frykt for ikke-eksisterende avgrunner og sataniske monstre ikke bare under sengen, men svevende over også – og ikke minst oppi 🤣
Ja, Bibelens budskap om en narsissistisk terrorgud, usynlig overnatur, orgastiske belønninger og sadistiske evighetsstraffer, har til og med narret martyrer til å ofre livet for å drepe teologiske motstandere.
😶
«Bare at denne incestiøse kjernefamilien har formert seg til åtte milliarder på fire-fem tusen år krever voldsom aktivitet uten bremser.»
Det du skriver der er egentlig helt feil! Jordens befolkningsvekst er i dag ca 1% årlig økning.
Så kan en jo stille spørsmålet : Hvis vi starter med 8 mennesker for 4400 år siden, hvilken befolkningsvekst trenger vi for å komme til 8 milliarder som er det vi har i dag ca. Svaret er i underkant av 0,5%. Så kan man trekke de konklusjoner man vil, men det i alle fall ikke problemer med regnestykket. Problemet ligger et annet sted.
Kjære Oma!
Tusen takk for tallenes tale!
Det ble en fin anledning til å sjekke terrenget i virkeligheten! For jo, problemet kan ligge andre steder. Mange andre steder.
Selv om det matematisk er mulig å gå fra åtte personer (i praksis tre par) til åtte milliarder på 4400 år med en årlig vekst på bare 0,47 %, er dette svært usannsynlig ut fra et vitenskapelig perspektiv. En så liten startbefolkning ville medført alvorlig innavl og genetiske problemer. Moderne genetikk viser at menneskeheten stammer fra en langt større og mer variert gruppe. I tillegg finnes det arkeologiske og antropologiske bevis for menneskelig aktivitet og bosetning over hele verden mye tidligere enn 4400 år siden.
Faren med overdreven overtro, er at man lett faller for annet lureri, enten det gjelder kvakksalveri, Nigeria-brev, rasisme eller folkemord.
Noen «sanne» kristne og muslimer avviser for eksempel evolusjonsteorien, en enda mer vitenskapelig robust, veldokumentert og virkningsfull forklaring enn teorien om jordens bevegelige jordplater.
Ja, virkelig selvrettferdige apologeter tviholder på Bibelens bokstav og hevder at Universet ble skapt av «Jahveh Elohim» i to motstridende (!) skapelsesberetninger: den kosmiske og jordnære. Forstå det den som kan. Vel, det kan tydeligvis enhver godtroende pastor og prelat…
Noen tror endog på oldtidens verdensbilde der Jorden er flat (!), stasjonær og har kanter, og at stjerner er lys på en hvelving og skal falle ned på Jorden i endetiden.
Andre ser spøkelser på høylys dag, venter på Dyret, Antikrist og dommedagsrytterne. Og så har vi selvsagt guddommelige drømmefantasier i alt fra kabbalistisk matematikk (her er det uendelig mange varianter fra kreative menneskehjerner) til hellige brennmerker i en tilfeldig toast.
Det finnes selvsagt heller ingen vitenskapelig eller fornuftsmessig støtte for at Noahs fantasifarkost og en verdensomspennende flom har funnet sted som beskrevet i Bibelen. Dette er en teologisk myte lånt fra tradisjoner i samtiden. En myte som «kristne arkeologer» og dets like har tjent seg rike på.
Men ikke for dét: Verden er proppfull av mysterier. Og vitenskapen er aldri redd for å innrømme feil når grundigere undersøkelser viser noe annet.
😘😘😘
Trist å se hvordan du egentlig ler av alle oss som tror på Bibelen Aril. Du ler også av Gud da. Modig du er…
Ikke glem at du en gang skal stå foran din skaper. (det skal du om du tror det eller ei) Det kan skje i dag det Aril. Eller når du er 80. Du har ikke kontroll på det. Mitt beste råd er å aldri latterliggjøre noe angående Gud.
(alt fra Gud, Adam, Noah, Jesus eller de som har valgt å tro på ham)
Det du mener om pride er også litt skralt.
«Over hundre tusen viste synlig støtte til toleranse og kjærlighet i »lille» Oslo. Det er håp for menneskene når all godtfolks sunne fornuft og nestekjærlighet overvinner dumskap…»
Jeg har homofile bekjente (ikke kristne) hvor det fra én av dem er toleranse for meg og mine meninger. Men dessverre ikke fra den andre. Jeg har aldri dømt ham. (Utenom dette så er han veldig veldig glad i meg, heldigvis. Han er en fantastisk person)
Vi har god grunn til å tro at svært mange av disse 100.000 som du nevner IKKE er slik den første jeg beskrev. Dessverre. Toleransen deres for meg og andre kristne finnes ikke.
Hvis ikke du kan se det så er du Ikke så klok som jeg trodde.
Kanskje Kjell har liggende den tegningen som vi så her inne tidligere med en regnbuefarget kledd person med en ropert som skriker til en med bibel. Nøyaktig dette opplevde jeg nettopp, Uten at jeg hadde bibel i hånd da (Personen visste jeg var frelst)
Jeg reagerte ikke noe særlig der og da, annet enn med smil og kjærlighet. Det kom helt naturlig og fra dypet av mitt hjerte. I ettertid fatter jeg ikke at det var mulig at jeg hadde blitt slik utskjelt og ufyselig behandlet. (Må si det ble litt reaksjoner etterpå den dagen. Vanskelig å forstå hvordan folk kan gjøre slik) Det gikk svært mye på hvor jævlig den guden min var. Og alt som ikke jeg fulgte i Bibelen, spiste dyr med klover m.m. Dette stakkars mennesket hadde nok ikke så mye rike dager ellers i sitt liv.
Stod og kjente på voldsomheten i snakkingen slik at jeg rygget flere ganger. Jeg hadde ikke sagt et eneste ord. Det var bare å gå rett på meg. Mange pride folk blir svært provosert bare de vet at vi er frelst. Jeg har ikke gjort dem noe. Jeg har aldri dømt dem.
Det er ganske sykt Aril.
Og svært trist for alle pridefolk som faktisk er imot mye av det som skjer.
Takk for fint og alvorlig innlegg, Simone!
Aril, du kritiserer holdningene til enkelte her inne (av og til med god grunn faktisk), men er dine holdninger så mye bedre? En titt i speilet er ikke så dumt.
Håper du tar deg tid til å grunne på hva Simone skriver til deg – hun som faktisk har «støttet» deg, det bør stikke litt dypere enn fra andre «debattanter»..
Tusen takk Nick. Aril har lest. Han kjenner meg og vet at jeg ikke vil at han skal svare. Han forstår.
Det går faktisk ikke en uke uten at jeg tenker at himmelen blir kjedelig uten Aril (noe som egentlig er feil å tenke, fordi at ALT blir bra der) Kjipt hvis jeg ALDRI treffer ham.
Og stadig ser jeg ham m.fl. for meg, der de FORSTÅR -litt sent😭 Når vi er bortrykket. Og at det om bortrykkelsen av barna og de kristne -som stadig ble skrevet om her (spesielt av deg, meg pluss noen til) var sant allikevel.
Det kan skje i natt eller tre år. Ingen vet. Jeg håper jeg tar feil om dem -og at han og alle her inne blir med. Hvis ikke, så satser jeg på at de ikke tar 666-merket og lar seg lure av antikrist. Men velger å dø for Jesus. Da sees vi.
Noen har trykket liker-ikke på meg nå. Og også trykket på deg, men deretter ombestemt seg. (Da det ikke var noe galt i det du skrev så kunne de trykket liker, men det var nok litt for mye😁 De vanlige kritikerne -tenker jeg.
For TENK; Simone har til og med homofile ukristne venner!! (Så ukristelig!) De kan ikke ha meg til søster👎
Men jeg sitter nå til bords i himmelen uansett jeg😁
Kjære alle!
Jeg innrømmer gladelig at min kritikk desverre altfor ofte blir formulert for skarpt. Jeg skulle gjerne styre egne følelser bedre enn jeg klarer.
For jeg har uvanlig stor sans for undring over mysteriene i den kompliserte tilværelsen. Men samtidig blir jeg så provosert av retorikken i innlegg og kommentarer, altså av utenlandske og norske hatpredikanter og dommedagspekulanter som kynisk fordømmer gode medmennesker på grunnlag av ren spekulasjon, gammel og ny overtro og direkte feil.
Jeg føler det som en liten plikt å påpeke negative tradisjoner og misforståelser som rammer ikke bare andre, men oss alle. Når vi fordomsfritt forkaster fortidens slagg, som unødig tung bagasje, men beholder og utvikler det beste, får vi en lettere bør, bedre sanfunn der vi er nødt til å leve sammen.
Dessuten: Som det flokkdyret jeg er, blir jeg smittet av den tidvis fanatiske debattstilen og støynivået i YouTube-klipp og homohat, og kopierer ekstremistiske formuleringer mot ideologiske motstandere.
Jeg påvirkes også av egen fortvilelse over verdensledernes verste politiske dumskap, en galskap som i blant heies frem av visse religiøse miljøer. Det er dessverre nok av narsissistisk kynisme, brutal urettferdighet og fatale ugjerninger. Vi trenger ikke mer.
Vel, jeg prøver å være saklig i min kritikk mot dogmer og usannheter, men overdriver nok og retter i blant baker for smed. Når vi ikke kan påvirke Putin, Trump eller hvem det nå er, blir meddebattanter og kommentarfeltskribenter lynavledere for vår klagesang.
Vel, jeg prøver å forbedre meg. Vil helst slutte å kommentere. Men så lett er det dessverre ikke.
Jeg ber gjerne om unnskyldning og tilgivelse, men tror ikke det hjelper. Isteden ønsker jeg at vi alle bidrar til å gjøre virkeligheten bedre. Handlinger er viktigere enn sinnelag.
God sommer til liten og stor, gammel og ung! Nå kommer snart høsten. Så vinter. Og igjen en ny vår!
😘😘😶
Ja, kanskje kommer vinteren og en ny vår. Og kanskje ikke.
Liker ikke at det blir mørkere framover på kveldene, elgen blir vanskelig å se der jeg går. Det gjør ikke så mye med åringen, men ku med kalver er ikke like blid…
Jo det hjelper alltid å be om unnskyldning og tilgivelse. Forstår mye av det du skriver. Særlig dette om amerikanske/norske predikanter og mere. Mange her som kunne lært av deg å si unnskyld👍
God fin dag og god sommer til deg også Aril😊
Aril,
Ingen problem 👍
Har forståelse for at det kan gå en kule varmt innimellom, selv om jeg ikke er på «din side».
Denne gangen var det jeg som ble opptrekt av din «skyts» mot min tro som gjorde at jeg måtte poste.
Jeg legger jo merke til svært dårlige holdninger mot deg og ditt syn – kommentarer som enkelte her inne burde spare seg for, men her er også de som skriver på en skikkelig måte uten å virke nedlatende.
Uansett, jeg synes faktisk det kan være interessant å se ting fra ditt perspektiv, og innimellom trekker jeg på smilebåndet når du snakker om bl.a fluer i himmelen. Det er sikkert et godt bilde på hvordan våre «teologiske diskusjoner» oppleves for deg 😁
Det er perfekt harmoni i tekstane i 1 Mosebok omkring syndefloda.
«Hams sønner var Kusj, Misrajim, Put og Kanaan.»
Misrajim er namnet for EGYPT.
Derifrå starta Egypt.
Put eller Phut skriv Josefus om:
«Josephus writes: «Phut also was the founder of Libya, and called the inhabitants Phutites (Phoutes)»
«Kusj var et afrikansk rike i øvre Nubia som på sitt høydepunkt strakte seg over deler av Egypt, Etiopia og Sudan. Kusj er også et bibelsk navn på Nildalen sør for Egypt.» OSV
——————
Utviklingslæra er like falsk idag som tidlegare.
Gud skapte 2 menneske i starten og gjennom dei er me no kome til avslutninga på dei 6000 åra. Som i Noahs dagar prøver mange som Aril å latterleggjera den skrivne historien me finn i GT:
Om nokre få år vil alle sjå sanninga.
Israel og Guds utveljing står fast og på slutten skal nasjonane prøva å knebla Israel. Det vert ein vond opplevelse.
«Eg vil visa min herlegdom mellom folkeslaga. Alle folkeslag skal sjå min dom som eg set i verk, og mi hand som eg legg på dei. 22 Då skal Israels hus forstå at eg, Herren, er deira Gud, frå den dagen og i all framtid. 23 Og folkeslaga skal forstå at Israels hus vart bortført på grunn av syndene sine. Fordi dei var trulause mot meg, løynde eg andletet for dei og gav dei i fiendehand, så dei alle fall for sverd. 24 Eg gjorde med dei etter deira ureinskap og brot; eg løynde andletet for dei».
«Herren skal fara ut og føra krig mot desse folkeslaga slik han før har ført krig på stridens dag. 4 Den dagen skal han stå med føtene på Oljeberget som ligg rett mot Jerusalem, i aust. Oljeberget skal rivna i to frå aust til vest, og det skal bli ein veldig dal. Den eine halvparten av fjellet vik mot nord og den andre mot sør. 5 Då skal de rømma gjennom fjelldalen min, for dalen mellom fjella skal nå heilt til Asal. De skal rømma slik de rømde for jordskjelvet i dei dagane då Ussia var konge i Juda. Då skal Herren min Gud koma, og alle dei heilage med han.
6 Den dagen skal det ikkje vera lys, berre kulde og frost. 7 Det skal vera éin lang dag – Herren kjenner han – ikkje dag og natt, ved kveldstid skal det vera lyst. 8 Den dagen skal det renna levande vatn ut frå Jerusalem, halvparten til havet i aust, halvparten til havet i vest. Slik skal det vera både sommar og vinter.»
Du som som er så vis Torstein, hvordan tolker du 3. Mosebok 16 hvor Gud vil straffe Israel sju gangen mer, dette blir gjentatt 4 ganger. og vi vet Israel ble bortført til Babel i 70 år. Så sånn jeg forstår det vil Gud straffe Israel 7 ganger 70 ganger 4 som blir 1960 år. Dette må jo være fra Jerusalem`s ødeleggelse i år 70 da jødene ble spredt til alle folkeslag. År 70 pluss 1960 år vil være i år 2030. Og hva vil skje der efter? Er det ikke da Gud virkelig vil vise at Han står ved Israels side.
Skal være 3. Mos 26
Til JO
Jeg for min del tror ikke det skal legges noen matematiske regnestykker til grunn for det som står i 3. Mosebok 26 om at Israel skulle tuktes sju ganger så hardt for sine synder. Det er mer et litterært virkemiddel for å forsterke trusselen mot det å være ulydig mot Jahve.
Denne trusselen viste seg etter hvert å bli til en profeti. Sammen med 5. Mosebok 28: 15-68 har vi israelsfolkets historie skrevet på forhånd.
1 Tessalonikerbrev 5:3 – “ For when they shall say, Peace and safety; then sudden destruction cometh upon them, as travail upon a woman with child; and they shall not escape.”
Jeg tænker, at når jødene er dratt bort fra det depraverte og sjuke Vesten, da bliver der kastet atombomber. Se også Johannes Åpenbaring kap 6 og 9. Det er likevel en del milliarder mennesker, der vil bli drept.