Russland har nå avholdt sitt tre dager lange parlamentsvalg og resultatene viser at Putins parti, det forente Russland har vunnet et flertall i dumaen alene. I følge meldinger har Det forente Russland omtrent 58 prosent av velgerne bak seg, mens det tradisjonelle kommunistpartiet får rundt 14 prosent. Russlands liberaldemokratiske parti får knappe 9 prosent av stemmene. Partiet «New People» får 7,94 prosent mens partiet «Et rettferdig Russland» får rundt 5 prosent og er dermed over sperregrensen. Dersom vi summerer og sammenligner med tidligere valg betyr valgresultatet av president Putin er betydelig styrket og dette kan bety klarsignal til å legge bort silkehanskene i den pågående proxykrigen i Ukraina.
Mens en rekke land i Europa har upopulære regimer som savner folkelig legitimitet slik som vi så etter valgene i Tyskland og Frankrike har president Putin stor folkelig støtte og et flertall bak seg. Helgens valg ble forsøkt forstyrret av Kiev regimet som iverksatte et gigantisk drone og missilangrep mot Moskva hvor tre ble drept og et tjuetalls mennesker skadd. Oljerafineri stod i flammer etter angrepet. De siste ukrainske angrep vil ventelig føre til kraftige russiske gjengjeldelser mot Kiev og andre ukrainske byer med påfølgende døde og skadede. Ettersom Putins parti er kommet styrket ut av valget, er det grunn til å forvente en tøffere russisk linje både mot Zelensky regimet og deres vestlige støttespillere.
Putin ble visstnok selv overrasket over å få nærmere 58 % oppslutning. Han hadde bare bestilt 54 %. Forskjellen skal visst ligge i at noen ledere i noen av valgdistriktene øynet muligheten til å smiske for Putin med å legge på noen ekstra stemmer for å rykke opp i hierarkiet. I et diktatur er det som kjent smisking, penger under bordet, vennskap og kjennskap og i verste fall likvidering av konkurrenter som gir opprykk i det hierarkiet du vil oppover i. Uvesentligheter som kvalifikasjoner og tjenestetid er irrelevant. Og for å sitere Putins åndelige bror, Stalin: «De som stemmer avgjør ingenting. Den som teller stemmene avgjør alt.» Og til slutt; jeg ønsker virkelig ikke å tro at Søkelys mener at dette var et rettferdig valg, som viste at Putin har økt sin oppslutning blant russerne. Da er dere ikke et hår bedre enn trollene i partiet FOR og dets likesinnede
Litt som i Norge dette da….
Ja, vi er ikke den siste sovjetstat uten grunn….
Jeg humrer over at vi fikk to tomler ned for den praten 😁
Det raser på med tomler ned Aravna…. Jeg må jo presisere at mitt synspunkt er på det russiske myndighetene. Ikke det russiske folk. Den jevne russer er som folk flest som vil ha et trygt og godt liv i et land der de har de friheter vi har. På samme måte som at iranerne er som folk flest, men lever desverre under muligens det verste diktaturet (muligens med unntak av Nord- Korea) vi har på jord pr. idag.
Du leder med 4 👎🏻 😁
Jeg skjønner hva du mener med folk vs myndigheter.
I kjent stil så er det mange som ikke deler den forskjellen.
Det er vist blitt en nådegave å ha to tanker i hodet om dagen.
(Får nok tyn og tomler ned for en slik kommentar, men lever med skammen 🙂)
Dog mener jeg at Putin, som blir sett på som diktator av verste sort av mange, har mange bedre egenskaper på områder enn vår egen diktator.
Det er noe med flisen i din brors øye….
Videre er dette en åndskamp på veldig mange områder. Og det blir oversett i kristne kretser.
Av de lederne vi har rundt om kring om dagen så vil jeg si at Putin er langt fra den verste.
Han er tøffere på en annnen måte mot befolkningen sin enn våre egne.
Sånn, da kan tomlene komme 😁
Den som tror at valget ble gjennomført uten juks, må være veldig «blåøyd «
Putin er en diktator. Og yppe seg mot Putin er med livet som innsats.
Samme som i Norge det.
Det er flere som har mistet livet etter å ha lagt seg ut med feil politikere.
Entreprenøren til Støre feks.
– Russland er i dag blitt et klassisk personsentrert diktatur, sier Tore Wig til forskning.no.
Han er professor i statsvitenskap ved Universitetet i Oslo, og er spesialist på politikk i diktaturer.
– Kretsen av rådgivere rundt Putin er blitt stadig mindre, og den er nå antakelig veldig liten.
–« Invasjonen handler trolig aller mest om å forhindre at det viktige nabolandet Ukraina beveger seg enda lenger i demokratisk retning, sier Tore Wig. (Foto: UiO)
Diktatorer gjør ofte feil
– Putin har de siste årene utviklet seg i tråd med det vi har sett i mange andre diktaturer opp gjennom historien, sier Wig.
– Han omgir seg med folk som forteller ham det de tror at han vil høre. Få eller ingen våger å si ham imot.
– Russland er i dag blitt et klassisk personsentrert diktatur, sier Tore Wig til forskning.no.
Han er professor i statsvitenskap ved Universitetet i Oslo, og er spesialist på politikk i diktaturer.
– Kretsen av rådgivere rundt Putin er blitt stadig mindre, og den er nå antakelig veldig liten.
– Invasjonen handler trolig aller mest om å forhindre at det viktige nabolandet Ukraina beveger seg enda lenger i demokratisk retning, sier Tore Wig. (Foto: UiO)
Diktatorer gjør ofte feil
– Putin har de siste årene utviklet seg i tråd med det vi har sett i mange andre diktaturer opp gjennom historien, sier Wig.
– Han omgir seg med folk som forteller ham det de tror at han vil høre. Få eller ingen våger å si ham imot.»
Det er trist at Søkelys er eit av Putins beste talerør i Norge.
Tenk å skriva artikkel etter artikkel der Putin vert glorifisert og Europa ledarar demonisert. Det er noko som har klikka.
Stalin var ein grusom mann, kanskje ein av dei verste massemordarane i historien. Putin er på god veg slik han ofrar folket sitt i kampen for at han skal bli mektigare.
Putin forstår at han vil tapa krigen mot Ukraina om Nato vert skikkeleg dratt inn i krigen. Han greier ikkje å knusa Ukraina, noko han trudde skulle vera enkelt.
Ta av silkehanskane- det er så dumt skrive. Putin har prøvd og prøvd på dei emst perverse måtane, men ukrainarane gir seg ikkje.
Europa er sannsynligvis det kontinentet rytteren på den gulbleke hest vil herje !
Hvorfor ? Fordi vi lyver om Russland og det russiske folk og dets lederskap, nordmenn er så indoktrinerte med russer hat , at det er skremmende og vi kommer til å måtte betale en høy pris for det !
Det er ikke det russiske folk, men diktatoren Putin folk flest frykter
Her i Vest er folk blitt hjernevasket til å frykte Putin. Akkurat som folk ble hjernevasket av Corona frykt til å ta giftsprøyta. Blant russiske kristne er det ingen som frykter Putin. De frykter kommunismen men ikke president Putins regjering.
Frykter mere for krigshissing som gjør at Russland ser seg nødt til å reagere hvis truslene blir for store.
Konflikten med Iran har også fått store ringvirkninger som påvirker krigstrusselen.
Innom:
Du har faktisk fått en tommel ned for den kommentaren. Det er ikke verst 😁
For øvrig en legitim uttalelse 👍🏻
Her i Vest er folk blitt hjernevasket til å frykte Putin. Akkurat som folk ble hjernevasket av Corona frykt til å ta giftsprøyta
—————————————————————–
Utruleg samanlikning. Går det an å bli hjernevaska slik at ein trur Putin er ein massemordar?
Tala talar for seg.
Ukraina har mista kanskje 500.000 unge flotte menn og Russland sikkert enno fleire. Denne krigen kunne vore unngått om Putin ikkje var så stormannsgal.
Han hadde greidd seg fint utan Ukraina på lista si.
Det er mer til denne krigen enn det du leser i msm.