Iran angrep 19 skip som forsøkte å krysse Hormuzstredet uten iransk godkjennelse

Hele 19 skip som forsøkte å krysse Hormuzstredet via en ikkeautorisert rute skal de siste to døgn være angrepet av Iran. «Iran kunngjør nå at deres styrker har angrepet 19 «krenkende» skip i Hormuzstredet de siste to nettene, 12 fartøy den første natten og 7 den andre, etter at de forsøkte å passere uautoriserte ruter gjennom vannveien, ifølge Fars News. Angrepene kom samtidig som Trump offentlig hevdet «fullstendig amerikansk kontroll» over Hormuzstredet, med iranske tjenestemenn som sier at operasjonene direkte motsier Washingtons fortelling og advarer om at ethvert fartøy som krysser uten iransk autorisasjon vil møte en væpnet respons.»

USAs president har gjentatte ganger hevdet at USA har full kontroll på Hormuzstredet men stadige iranske angrep rettet mot skip som bruker en rute som ikke er godkjent av landet. Iran som har full kontroll på Hormuzstredet trosser Trumps ord og viser at det er de som kontrollerer situasjonen.

Det meldes også at Iran har lagt ut miner langs den USA beskydde ruten og på mange måter er Hormuzstredet og Iran blitt Trumps personlige Waterloo. Konsekvensene av de to store krigene som pågår vil bli en gigantisk global økonomisk nedtur for verden hvor vi vil kunne se mangel på ulike produkter og kraftig prisstigning. Derfor er rådet fra stadig flere kristne: Prepp, Prepp, Prepp!

Trump avviste lørdag et forslag fra Iran som kunne ha åpnet Hormuzstredet i løpet av sju dager. En slik deal ville ha kunnet dempe den kommende økonomiske krisen pga krigen mot energiforsyningen. Å inngå en slik avtale ville også ha betydd at Trump måtte erkjenne nederlag i krigen med Iran og det nekter hans stolthet å gjøre. Det er nå tid for å gjøre forberedelser for hva som kommer i 2027 da rytteren på den sorte hest vil slippes løs over kloden.

25 tanker om “Iran angrep 19 skip som forsøkte å krysse Hormuzstredet uten iransk godkjennelse”

  1. Det er nå 14,5 år siden jeg fant ut at det vil smelle våren 2027 . Underlig å tenke på dette nå . Slik situasjonen i verden tilspisser seg ; kan dette virkelig bli sannhet .
    Ja , jeg prepper og har gjort det i mange år . Den siste tiden har jeg kjøpt opp brød som blir lagt i plastpose og frosset ned . Ved å starte aggregat et par ganger i døgnet vil det holde kulden i fryseboksene . I oktober kan vi kjøpe lagringspoteter og dette er en billig forsikring . Området der jeg bor var folk blant de fattigste i landet – for 70-80 år siden . Fiskerbøndene avlet poteter og de var på sjøen og fisket – i tillegg hadde de 3-4 kyr og noen sauer . Årsinntekten for en familie var på kring 7.000 kroner . Jeg var 10 år da den elektriske strømmen kom hit – denne dagen husker jeg godt . Min far ba meg gå på alle rom i huset for å sjå om det lyste i pærene . Således kjenner jeg til et liv uten elektrisk strøm – denne kunnskapen kan komme godt med i 2027 .
    Beredskapen i landet vårt er helt elendig . Norge har lagret drivstoff for 20 dagers forbruk . Sverige har nok til 90 dager og Finnland fem måneder . En drone på Mongstad kan sette hele oljeraffineriet i brann . Lastebilene som kjører ut matvarer har dieselmotor . Ja , mer trenger jeg ikke skrive om slikt .

    6
    5
    • 14,5 år siden. Jeg skal ikke betvile dine oppdagelser men ble nysgjerrig på hva di grunner i. Er det bibelske profetier alene eller er det andre sekulære som drømme syner du har hatt.?

      6
      1
    • Dette er basert på profeten Daniel samt en personlig opplevelse som jeg hadde våren 2012 . Jeg tror at alle mennesker på jord vil oppleve starten på atomkrigen som kommer . Men etter 45 døgn vil opprykkelsen skje ( Daniel : Differansen mellom 1335 og 1295 dager/ netter ). Salige er de som bier til 1335 døgn . Salig er du først når du kommer til himmelen .
      I og med at det skrives dager / netter : Så er det gjort for at vi skal skjønne at det er jordiske døgn det er snakk om her .

      2
      10
    • Kjære alle endetidskåte nasjonalkonservative!

      I den ferske boken «End Times Fascism» argumenterer Naomi Klein og Astra Taylor meget godt for at den kristne høyresiden, techno-milliardærer og høyreradikale etnonasjonalister i USA har funnet sammen i et nihilistisk verdenssyn under Trump. Apokalyptiske kristne ser på klimakrisen, kriger i Midtøsten og sosiale kriser som profetiske tegn på sivilisasjonens undergang og Jesu gjenkomst. I stedet for å prøve å avverge katastrofene, ønsker de overtroiske nød og elendighet velkommen.

      Det er selvsagt fornuftig å være føre var og forberede seg på kommende utfordringer.

      Men forfatterne avviser overdreven personlig prepping som en egoistisk fluktmekanisme som flytter fokus vekk fra felles løsninger.

      «La verden brenne»-mentaliteten er svært utbredt i kristenkonservative sekter. Det er flere skremmende representanter for denne holdningen også på «Søkelys». «Endetidsfascistene» ser for seg at utvalgte eliter skal rykkes opp til himmelen eller reddes i luksusbunkere, mens dommedagsindustrien tjener milliarder på frykten.

      Det er trist at rasistiske antiglobalister og nasjonalkonservative kristne forener sak med den ultrarike eliten i et korttenkt, narsissistisk og misantropisk begjær om å redde sin egen flokk.

      Istedenfor å fordømme alle utenforstående og fremmede som mindre verdt, bør vi avvise endetidsfantasiene, bli værende og kjempe sammen for den jorden vi faktisk deler.

      😘

      13
      3
    • Ture, det er helt ok å gjøre seg noen tolkninger. Men hvis man flere ganger blir vist at noe henger i en svært tynn tråd (long time ago) så er det kanskje best å sjekke det opp??

      Jeg m.fl. her inne har påpekt det flere ganger. For å være hjelpsomme. Jeg har gitt deg mange linker med solid undervisning.

      Det hadde vært høflig av deg å skrive takk for link /skal sjekke det opp el.l. 😉

      De 45 dagene har ikke med opprykkelsen å gjøre.

      Regner du 45 dager etter atomkrigens start -så vil du VITE dagen for opprykkelsen. Dette vet du at stemmer ikke med skriften. Merkelig at ingen av de høye herrer reagerer her…

      Hvis du etter 45 dager skulle bli opprykket , så skal du svært raskt ned igjen på jord eller??

      Den siste 70.årsuken er for Israel. Ikke for de frelste.

      Tallet 1295 er feil. Riktig er 1290. (Kanskje en skrivefeil)

      Én tid, tider og en halv tid er 1260 dg
      (« Dyret fikk makt til å holde på i 42 måneder» Åp13:05) Det er ikke i tvil om hvilken tid dette er på jord. De frelste er ikke på jord i trengselstiden.

      Tallene 1290 og 1335 ser vi ETTER at det er lagt på 30 dager og 45 dager.

      De 30 og 45 dg tror vi er for etablering av tusenårsriket og dom. Det må du gjerne si imot og begrunne. Interessant hvis du har noe.

      At vi kanskje får oppleve en start på atomkrig er mulig det. Også at opprykkelsen kan skje en dag eller flere etter. Men verden vil ikke bli bombet sønder og sammen. Fordi det fortsetter 7 år til.

      4
      4
    • Nå vet vi ikke om Tures tolkning er rett eller gal, men en av kanskje mange.
      Du skriver jo at «De 30 og 45 dg tror vi er for etablering av tusenårsriket og dom.» noe som også er èn tolkning. Så hvorfor er den ene bedre enn den andre?
      At en trur at det betyr viser jo bare at det kan være flere tolkninger av samme skriftsted.
      Hva med di 2300 kvelder og morgener i kap 8. Hvem har rett tolkning av dem? Jeg har hørt bare to versjoner av dem, men hvem som er rett vet jeg ikke.
      Ellers så er det ikke så mange som våger seg på en fortolkning av dem.

      3
      4
    • Når dag eller dato på opprykkelsen blir regnet frem til – eller hendelser som muliggjør dette, da er man i konflikt med veldig sentrale bibelske prinsipper.
      Derfor mener jeg Simones tolkning er «bedre».

      Det er litt fascinerende når Bibelen sier at ingen kjenner dagen eller timen, eller «det er ikke dere gitt å kjenne tider og stunder»- at man da setter seg ned og spekulerer og prøver å bli unntaket.
      Man ignorerer altså hva som står skrevet, og prøver å komme rundt hva Gud faktisk har sagt. (De fleste av oss har nok prøvd på dette..)

      God gjennomgang, Simone!

      6
      2
    • Ture:

      Jeg så en video i går og Storbritannia har nå offentliggjort tanken om drivstoffrasjonering. Så det vi ser starten på nå kommer til å gå globalt. Norge kunne unngå hele greia, men vi klarte å velge folk som heller ønsket å satse på batterikonkurser……

      5
      7
    • Yeshua ble spurt om de siste dager og hva som skulle hende da . Han henviste til profeten Daniel og ba oss forstå hva som står å lese der . Det er nettopp dette jeg har gjort . Daniel er uhyre konkret og nemner 1290 samt 1335 dager / netter – altså jordiske døgn .
      Således blir det da for oss mennesker – som lever i de siste dager – å få plassert dette riktig inn i tidsbildet . Jeg har aldri skrevet at jeg er skråsikker på at min tolkning av profeten Daniel er riktig – men jeg har gjort et forsøk etter fattig evne – noe Yeshua oppfordret oss til å gjøre . For å gjøre det enda mer konkret : Så smeller det i februar 2027 – tror jeg .
      Aravna :
      Ja , det kan bli rasjonering av drivstoff også i Norge denne høsten / vinteren . Enda mer ille er det at det kan bli periodevis strømutkopling i Norge – feks tre timer på og tre timer av . Det er nå bare fire uker igjen å fylle opp kraftmagasinene – da fryser det til i fjellet . Stakkars de hjem som bare har elektrisk oppvarming !

      2
      5
    • Kort og godt kan Jesu ord oppsummeres slik:
      Vi er ikke gitt å kjenne dagen eller timen på forhånd – heller ikke tider og stunder som Gud har fastsatt.

      Men Jesus sier at NÅR det tegnet han omtaler blir synlig, skal den som leser og forstår Daniels profeti, forstå hva han ser og handle deretter.

      Det er en ganske fundamental forskjell på å «regne seg frem til» et tidspunkt på forhånd, og å forstå ut fra Daniels bok hva som skjer det Jesus har sagt skal skje, når det faktisk skjer.

      4
      1
    • Ja , jeg er klar over at flere av dere som er inne på denne nettsiden tilhører » Simone-sekten » . Før krig og krise bryter ut så sitter dere på en lyseblå sky og titter ned på oss idioter som ikke har forstått noe som helst av Skriften .
      I Ukraina er det nok mange sanne kristne – de har samme bibel som oss . Når russiske missil og droner knuser deres hjem og dreper mange – hvorfor er ikke disse opprykket ? De lever i den ytterste Trengsel .
      Ja , gi meg et godt svar på dette dere i S-sekten !

      2
      7
    • En «kristen» her trykker trykker «liker-ikke» på en sannhet fra Guds Ord…

      Hmm…🤔

      Da er dessverre noe spinngalt. (Og nei, det var ikke Aril som trykket)

      Det skrives stadig «Amen» til ting her inne i hytt og pine. Amen misbrukes her inne like mye som kona til Jan Hanvold babler amen til alt. (Folk har sagt fra til henne, men hun er IKKE villig til å prøve å kutte. Hun har ledd av det)

      Reglene i Bibelen for å si ifra til noen om noe er svært tydelige og enkle. Vil de ikke høre så går man til neste steg… Og ja, vi trenger alle en gang eller mer å bli snakket til.

      Men når det aldri skrives «Amen» til alt av oppmuntring og veiledning som Nick har tatt fra Bibelen, så er det tydelig at noen føler seg truffet.

      Jepp😊

      Setter pris på deg Nick -som alltid er tro mot Skriften. Skriften er sannheten.

      Og Ture, ja det vil alltid være noen stakkarer. Vi lever på denne jord . Krig skjer. Kreft skjer. Etter naturkatastrofer skjer. Det er tydelig at det er viktig for deg å skremme. Og stadig med utropstegn. Forstår ikke vitsen med det. Det går an å dele dine tanker på annen måte🤔 For meg som frelst virker det svært merkelig at en kristen holder på med det på denne måten. (Bare noen helt naturlige tanker. Det er flere her som tenker det samme)

      Vi ER oppegående og vet alle hva som KAN skje. Det meste KAN skje😅

      Og ja, kanskje blir det synd på noen med kun elektrisk oppvarming. Men nei Ture. IKKE alle😊

      Det finnes både dem som rekker å ordne seg noe oppvarming alternativ/har råd til å få ordne det -OG dem som IKKE har.

      Noen lever faktisk etter Bibelen og tar Guds Ord på alvor om Hans beskyttelse (til og med for spurvene har Han lovet det!) Gud vil gå MED i ALT hva som enn skjer. Vi er ikke lovet noe liv uten problemer. Men vi tar Hans ord på alvor om Hans beskyttelse.

      «Om jeg enn skulle vandre i dødsskyggens dal, frykter jeg ikke for ondt. For du er med meg, din kjepp og din stav, de trøster meg.» (Salme 23)

      Vi er mange her inne som vet hva smerte, sorg og nød er. Og hvordan Gud allikevel har vært med gjennom alt. For noen pågår det fortsatt. Kanskje er krig ikke det verste som kan skje…

      Dette liv på jorda er bare et lite pust. Vi har et evig liv sammen med Jesus ii vente.

      Alle har ikke en åker Ture. Alle har ikke tørket elgkjøtt. Gud har skapt oss alle med forskjellige evner og det er meningen at vi skal være der for hverandre. Alt hva du har samlet opp skal kunne være til glede for også andre enn deg selv. Andre igjen har ting som du vil trenge som du ikke har tenkt på. (Ikke minst visdomsord og oppmuntring fra Bibelen. Eller et halvt mål ved. Litt geitemelk el.a.)

      Viktig at du også er obs på at ditt lager antakelig vil ligge igjen etter opprykkelsen. Dette vil være til hjelp for dem som ble igjen. Du har sikkert 3-4 ekstra Bibler og veiledninger til frelse å legge i fryseren/ lageret. De går en grusom i møte. For DER kan vi virkelig prate om skremming, med utropstegn. (om det hadde hatt noen hensikt da..)

      3
      2
    • Ture, leser først din siste kommentar nå. Det er ikke måte på … må smile…Stadig denne offer-rollen på deg og Aravna. Det er så lite voksent som det går an. Og dere prater stadig om personangrep. Jaja…😊

      Og i årevis har dere og andre kristne holdt det gående med dette at vi skal OGSÅ gjennom ting -for stakkars Ukrainerne, stakkars iranerne…. At vi skal heller ikke slippe unna.

      Du får undersøke i Guds Ord. Hva står det om Trengselstiden? Det virker ikke som du vet det. Hverken Ukrainerne eller andre har vært gjennom det de skal gjennom i trengselstiden.

      Tar du ingenting av det andre som står i Guds Ord alvorlig? (det som ikke passer inn med ditt eget)

      Har du aldri lest om Jacobs trengsel?
      Hva ER det?

      Aldri lest om at «men DERE er ikke kalt til vrede» ? Kunne nevnt mye mer. Men regner jo mer du studerer selv.

      Ifølge Guds ord skriver du direkte løgn om ukrainerne:
      «De lever i den ytterste Trengsel»

      Nei Ture. De gjør ikke det. 😊
      På tide å gå gjennom hva Guds Ord sier om trengselstiden.

      Du kunne ikke komme med noe motargumenter på mitt tidligere innlegg? Om at den 70. årsuken er for Israel? Jeg ba deg gjerne forklare ut ifra Bibelen.

      Trenselstiden er for Israel. Du er ingen jøde Ture.

      Og kjære deg Ture, skulle akkurat VI (og bare vi) gjennomgå den grusomme trengselen – og IKKE alle de andre som har levd tidligere?

      Jeg utfordrer deg til å lese HVA som egentlig skal skje i trengselstiden.

      Den er IKKE for de FRELSTE😊

      Det kan du være helt sikker på.

      3
      3
    • «Ja , gi meg et godt svar på dette dere i S-sekten !» (Ture)

      ??😳

      Hvorfor spørre om hjelp på slik måte?

      Du har ingen grunn til dette sinnet og disse heftige utbruddene dine Ture.

      I stedet for å grettent forlange svar så er du jo godt i stand til å studere videre selv ? Jeg m.fl. har gitt deg stadige bibelhenvisninger. Og MANGE linker.

      Hvis jeg svarer, så kommer det ikke noe hyggelig tilbake allikevel. Veldig trist Ture. Du hadde vunnet mer på å være hyggeligere.

      Ønsker deg bare godt og fred over dette med trengselstiden.

      Hilser deg med salme 91.

    • Simone/Hannah:

      Jeg setter pris på at du husker meg som en som setter seg i offerrolle.
      Det har vært mitt mål hele tiden.
      Og å bli mobbet for å like lakris.👍🏻

    • Du skriver at trengselstiden er for Israel. Den er IKKE for de FRELSTE.
      Millioner av kristne mennesker led martyrdøden under inkvisisjonen. I Nord-Korea blir kristne kjørt over av veivalser mens andre står og klapper og ser på. Kristne blir torturert i hjel for Jesu navns skyld nå i dette øyeblikk.
      Så sier du at trengselstiden er IKKE for de FRELSTE. Hvorfor skal de siste frelste slippe lettere unna? Om det er noen i det hele tatt, for Jesus lurer på om han vil finne troen på jorden når han kommer.

      Over en million jøder led sultedøden og måtte spise sine egne unger under beleiringen av Jerusalem, og millioner av jøder og andre møtte døden i sult og i gasskamre under andre verdenskrig. Jødene har blitt plaget og forfulgt opp gjennom århundrene. Trengselstiden er snart over den for jødene. Så at det gjenstår en trengselstid for Israel blir nesten for dumt. Israel og jødene kan ikke bli plaget mer enn de allerede har blitt, i så fall er det bare nye menneske sjeler som blir plaget.

      At DERE er ikke kalt til vrede handler nok om noe helt annet enn at noen «få» frelste skal slippe trengsel.

      2
      1
    • JO, jeg ventet faktisk på Nord-Korea.
      Og du manglet så mye, så mye…

      Jeg har fulgt så altfor mye med i tiår på dette, så jeg har valgt det litt bort for å beskytte meg selv. (Utenom det at jeg prøver å huske søsken i Herren i bønn da)

      Du må gjerne fortsette å holde på slik som dette hvis du tror det vil hjelpe deg videre i å få mere bibelforståelse. (Det vil det selvfølgelig ikke. Kun å studere Guds Ord vil gi deg mere kunnskap.)

      Du tar ikke til deg det jeg sier, så jeg ser null hensikt med noe videre samtale. (Jeg har dessverre gått litt lei her inne. Jeg har nok sjelden opplevd lignende kristne. Uvant for meg med så mye eldre kristne med fattig bibelkunnskap. Mest av alt manglende vilje til å lære)

      Hva som skjer i Nord-Korea eller Ukraina er IKKE hva jeg snakker om. Dette burde du forstått for lenge siden. Jeg prater ikke om TRENGSLER.
      Tror det må være 50. gangen jeg gjentar dette nå: Vi har alle TRENGSLER. (dette finner du i Guds Ord)

      Hvis du leser så skriver jeg TRENGSELSTIDEN. (Jeg bruker også ordet TRENGSELEN) Og skulle jeg ha skrevet feil en gang så VET folk her inne hva jeg mente.

      Også setningen min:
      «Trengselstiden er IKKE for de FRELSTE»
      Folk vet hva jeg mener her også😊
      Siden jeg også har nevnt dette minst 50 ganger. Altså alle som er frelst når opprykkelsen skjer.

      For selvfølgelig vil det bli folk frelst i TRENGSELSTIDEN. Disse blir frelst etter opprykkelsen. Det blir en grusom tid her. Disse må dø . Vi vet at de blir en STOR skare.

      Jeg slutter ikke å forundre meg over alt du kan skrive.
      «Trengselstiden er snart over den for jødene»

      ??😳

      Dette råder jeg deg til å studere selv i Bibelen slik at det kan gå opp for deg hva du egentlig går rundt å påstår. Søk opp gode lærere. Jeg har lagt ut mange linker her. Spør meg gjerne om tips. Jeg har tatt det opp utallige ganger. Det er borti natta galt hva du påstår. Jeg trodde du visste at antikrist skal stå fram, og hva står det spesielt om tiden i de siste tre og et halvt år av de syv?

      Jeg har ikke sett noe til antikrist😅
      Så trengselstiden har ikke startet.

      Du skriver: «Så at det gjenstår en trengselstid for Israel blir nesten for dumt.»
      Slik en kommentar…
      Tror aldri jeg har lest maken😳

      Setningen din til slutt henger ikke på greip:

      «At DERE er ikke kalt til vrede handler nok om noe helt annet enn at noen «få» frelste skal slippe trengsel.»

      Igjen bruker du ordet trengsel som er feil. For vi har alle trengsel/trengsler. Dette kan du lese i Bibelen. Søk det opp.

      Alle frelste skal slippe TRENGSELEN.

      Blir trett av å gjenta. Håper du og flere har fått dette med dere nå. Og håper du satte pris på at jeg tok meg tid . Jeg kommer sikkert til å hoppe av en tid her inne. Jeg ser liten hensikt. Du ser kanskje heller ikke noe vits i å studere på hvorfor det heter Jakobs trengsel.

      Men det er fritt for alle her inne å tro at de må prestere noe for Jesus ved å være med i trengselstiden og lide. Selv om det passer jo dårlig med evangeliet…

      HVA som er hensikten kan man jo bare undre seg over…

      Det hadde eventuelt ikke handlet kun om å LIDE heller. Alle som leser Bibelen har fått med seg at man må DØ for å stå for JESUS i trengselstiden.

      Så hvis eventuelt, hvorfor tro dere KUN skulle LIDE?

      En brud med avkappede hoder.
      Jaja…😅

      Ingen frelst som hamstrer får heller nytte av maten i trengselstiden -for da er man ikke her. Det blir nok av dem som finner maten din.

      5
      2
    • Søk opp gode lærere, ja det er her problemet er. Hvem er det?
      Vi blir så lett lurt av andre mennesker som mener noe. Jeg trur ikke på andre menneskers meninger. Da hadde jeg ikke trengt bibelen. Jeg leser bibelen og forholder meg til Guds Ord.
      Om ikke det holder for meg på dommens dag da får det gå som det går.
      Om en leser Matt. 24 så står det ganske klart. Jeg trenger ikke noen tilleggs info her som mange legger inn.
      Hvor sier Jesus at frykt ikke for jeg kommer og henter dere før den tid. Nei han sier ikke det, for hadde han gjort det så hadde han sagt det.
      Det er så mye vrang lære som er blitt blandet inn i dette, at ja selv de utvalgte kan bli lurt.

      3
      3
    • «Trengselstiden er snart over den for jødene. Så at det gjenstår en trengselstid for Israel blir nesten for dumt. Israel og jødene kan ikke bli plaget mer enn de allerede har blitt, i så fall er det bare nye menneske sjeler som blir plaget.»

      JO,
      Jeg tror det er veldig bred enighet blant kristne hva som angår trengselstiden/trengselen, – det blir «en trengselstid som det aldri før har vært, fra Gud i begynnelsen skapte verden og til nå, og som det aldri mer skal bli», som Ordet sier.

      Vi har trengsler, forfølgelser, kriger – grusomme ting skjer i dag, grusomme ting skjedde for 80 år siden, grusomme ting har skjedd igjennom hele historien..

      Men som sagt; jeg tror de aller fleste er enige om hva Bibelen sier om selve trengselstiden under antikrist – det blir noe helt annet enn hva verden tidligere har sett.

      Stridsspørsmålet er om Menigheten skal ta del i denne perioden når fokuset rettes mot Israel («Jakobs trengsel», som Simone nevner).
      Noen sier ja, andre sier nei – min overbevisning er sistnevnte, uten at jeg går mer innpå det nå.

      Men la det være ingen tvil; det blir mye verre enn hva vi har sett til nå. «Jakobs trengsel» har ikke begynt.

  2. Det er ingen tvil om at Herren Gud skal gripa inn snart.
    Fokuset må vera på Israel og gjenoppbygginga av tempelet. Det må skje før desse siste hendingane oppfyllest. Nasjonane skal samla seg for å knebla jødane. Det er kjernen i Tanakh og er beskrive mange plassar i Joel,Sakarja, Esekiel og andre. Etter at nasjonane har opplevd at Herren Gud viser si makt og reddar Israel, skal freden koma til kloden. Alle skal bøya seg for Herren Gud. Folkeslaga skal koma til Israel for å læra om Guds lover.Det skal verta slutt på krig mellom folkeslaga.

  3. Trist at de egoistiske makteliter har klart å skremme og forblinde så mange med falske narrativer, konspirasjoner og syndebukker. Ja, vår tids religiøse og ideologiske overtro har skapt et hat mot fakta, fellesløsninger og frihet. Slett ikke rart det går dårlig i verden da.

    Håpet er at fornuften kan vinne frem igjen. For på samme vis som det alltid har kommet dårligere tider, vil det også komme bedre.

    😊

    11
    3
    • Kjære Arvana!

      Også i 2026 finner vi fornuft i blant annet myter og leveregler fra bronsealderens ørkenstammer.

      For eksempel:

      Himmelhvelvingen er et speil av støpt metall! Pinner med stripete bark i drikkevannet gir stripete avkom! Vann med støv fra tabernaklet avslører utroskap! Et talende esel vinner en teologisk diskusjon! Ulydig kone blir forvandlet til natriumklorid! Jesu død vekker hellige zombier til live! Guds sønner fra himmelen får kjempeavkom med jordiske kvinner! Guds kone heter Asjera! Gud forbyr klær av blandede tekstiler, reker, rundt hår og stusset skjegg, men oppfordrer til slavehold og påbyr amputasjon av en kones hånd som berører en fiendtlig manns kjønnsorgan!

      😘

      7
      2
    • PS til Aravna:

      Jeg beklager. Du har rett. «Fornuft» er et upresist og flertydig begrep, og det kan dermed være vanskeligere å finne enn mer konkrete, entydige størrelser. Fornuft handler ofte om løsninger som gir gode resultater.

      Men vanligvis vil vi ikke betegne det som er ulogisk og strider mot kunnskap, vett og viten i virkeligheten, som «fornuft».

      Så kan man på mer saklig grunnlag diskutere praktisk politikk.

      Ideologiske uenigheter er én ting, men å krangle om religiøse fantasier og udokumenterte konspirasjonsteorier er noe annet. Det er mangt vi ikke vet og forstår, ja, det gjelder nok det meste, men å godta dogmer blindt og styre etter hellig overbevisning, spekulasjoner og følelser alene kan neppe kalles veldig fornuftig, eller?

      Lykke til med fornuft og ufornuft!

      😘😘😘

      7
      1

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *